خیمه گاه حضرت عباس علیه السلام...
...السلام علیک یا قمر بنی هاشم
مدیرِ عشق

در جهان امروز، مساله مدیریت و ابزار و اجزای آن، مساله ای حل شده و بدیهی به نظر می رسد. امروزه مدیران خوب کسانی هستند که بیشترین تحکم و سلطه را بر زیرمجموعه خود داشته باشند. مدیرانی که با ابزار زر و زور، از نیاز زیرمجموعه ی خود سوء استفاده می کنند و آنها را به هر سویی که بخواهند روانه می کنند. اما مفهوم مدیریت در اندیشه اسلامی با این اجزاء کاملا بیگانه است ...

در جهان امروز، مساله مدیریت و ابزار و اجزای آن، مساله ای حل شده و بدیهی به نظر می رسد. امروزه مدیران خوب کسانی هستند که بیشترین تحکم و سلطه را بر زیرمجموعه خود داشته باشند. مدیرانی که با ابزار زر و زور، از نیاز زیرمجموعه ی خود سوء استفاده می کنند و آنها را به هر سویی که بخواهند روانه می کنند. اما مفهوم مدیریت در اندیشه اسلامی با این اجزاء کاملا بیگانه است و در آن عشق و علاقه جایگزین قهر و زور شده است. رهبران انقلاب اسلامی ایران، این نحوه مدیریت را به وضوح به نمایش گذاشته اند. یادداشت زیر، از بیانات حضرت آیت الله علم الهدی، امام جمعه مردم مشهد با موضوع «بررسی ابعاد شخصیتی  و مدیریتی مقام معظم رهبری» تهیه شده است که در ادامه از نظر خواهید گذراند.


مدیریتِ آقا
ما در تحلیل مدیریت مقام معظم رهبری به این نتیجه می‌رسیم که این مدیریت دقیقا با جریان حاکم بر مدیریت امام  -رحمه الله علیه-  منطبق است. در حالی که امکانات مقام معظم رهبری از امکانات امام بسیار ضعیف تر است. روزی که حضرت آقا، رهبریِ نظام اسلامی را به عهده گرفتند، ایشان هنوز مرجع تقلید نبودند. مساله دیگر، شرایط خاص کشور بعد از جنگ تحمیلی بود که کشور تبدیل به یک ویرانه شده بود. در ادامه ما مدیریت کارگزارانی را داریم. این گروه با پسند‌ها و افکار مختلف و نظریات گوناگون وارد عرصه شدند و رهبر معظم انقلاب غالبا با عملکرد آنها موافق نبودند و آن روش‌ها -که یک الگوی توسعه‌ی غربی بود- با نظام فکری ایشان اصلا مطابق نبود. رهبر معظم انقلاب در یک آن، با کنترل این مسائل، کنترل کشور و مهمتر از آن حفظ اصول انقلاب رو به رو بودند. از طرفی، یارانی که امام  -رحمه الله علیه-  داشتند، مقام معظم رهبری نداشتند. یکی از یاران امام  -رحمه الله علیه-  خود مقام معظم رهبری بود. در جنگ احد، وقتی خالد ابن ولید دماغه را دور زد و مسلمانان در محاصره ماندند، در میدان جنگ فقط امیرالمومنین و پیغمبر اکرم  صلی الله علیه و آله- ماندند. حضرت علی  -علیه السلام-  مثل پروانه دور پیغمبر می‌گشتند. این دقیقا همان حالتی است که مقام معظم رهبری نسبت به امام داشتند. در مساله جنگ، همیشه یک پای ایشان در جبهه‌های جنگ بود. بارها اتفاق افتاده بود که ایشان با همان لباس جبهه در نماز جمعه حضور می‌یافتند، عبا می‌انداختند و خطبه می‌خواندند. در مسائل حصر آبادان و فتح خرمشهر، در جریان هویزه و مساله شهادت فجیع رزمندگان، شخص مقام معظم رهبری در عرصه بودند. اما ما در قضیه فتنه 88 دیدیم که آقا تک و تنها هستند و یک نفر هم کنار ایشان نبود. بنده و امثال بنده که کسی نیستیم. ما سرباز آقاییم، اما مانند شخص رهبری که همیشه در کنار امام بودند کسی در کنار رهبری نبود. فتنه 88 فتنه‌ی براندازی بود. بعضی ژست دموکراتیک گرفتند و کنار ایستادند. بعضی مخفیانه با جریان فتنه هم دست شدند. یک عده نیز دودوزه بازی می‌کردند و نصفشان اینطرف بود و نصفشان طرف دیگر. مظلومیت آقا مثل مظلومیت امام حسن  -علیه السلام-  است. امام حسن  -علیه السلام-  مظلوم بودند اما کسی از مظلومیت ایشان آگاه نبود. 
حضرت آقا با اینکه امکانات امام  -رحمه الله علیه-  را دارند، اما همان مدیریت با همان زیبایی در حال اجراست. همان نفوذ معنوی امام  -رحمه الله علیه-  را در مدیریت دارند و برای مقام معظم رهبری نیز همان صلابت آمیخته با عشق و محبت در دل مردم وجود دارد. این نظام مدیریتی امروز در کره زمین منحصر به فرد است. امروز مدیری در کره زمین پیدا نمی شود که بتواند با این نظام مدیریتی، مدیریت کند. مدیریتی که با گسترش انقلاب به نقاط دیگر و حل و فصل همه‌ی مشکلات سیاسی در داخل کشور همراه بوده است.
امیدواریم که خداوند متعال به ما توفیق شکر گزاری در برابر این نعمت بزرگ را عنایت فرماید.

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Blog Skin

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات